Inne 

Jakie soczewki kontaktowe są najlepsze dla osób aktywnych?

Wada wzroku bardzo przeszkadza sportowcom i osobom ceniącym aktywny styl życia. Niezależnie od tego, czy jest to krótkowzroczność, czy też dalekowzroczność, może być niebezpieczna, a nie zawsze okulary korekcyjne można zakładać do wybranych czynności. Pływanie w nich jest właściwie niemożliwe, podobnie jak inne sporty wodne i zimowe. Nawet biegając w okularach, trzeba pamiętać o ich ciągłym poprawianiu, a wielu osobom szkła parują, co jest niebezpieczne. Dlatego idealną opcją dla osób uprawiających sporty, ale również żyjących aktywnie i ceniących sobie całkowitą niezależność są szkła kontaktowe. Można je bowiem nosić przez cały dzień i nie trzeba o nich pamiętać, ani martwić się nimi.

Jednodniowe, miesięczne, czy dzień i noc?

Dobór soczewek kontaktowych powinien być poprzedzony wizytą u okulisty, który zbada dokładnie wzrok, określi stopień wady i wskaże najlepsze soczewki kontaktowe na rynku. Lekarze zalecają zwykle, aby wybierać soczewki oddychające, które przepuszczają powietrze i są uwodnione. Dzięki nim, oko swobodnie oddycha i nie powstają żadne stany zapalne. Osoby uprawiające sporty powinny zdecydowanie wybierać szkła jednodniowe, ponieważ są najbardziej higienicznym rozwiązaniem. Zakłada się je jedynie raz, a następnie wyrzuca. Kolejnego dnia należy otworzyć kolejną parę soczewek. Nie trzeba się martwić kwestią ich czyszczenia i właściwego przechowywania w płynie. Poza tym, jednodniowe soczewki są zdecydowanie najcieńsze, a więc najłatwiej się do nich przyzwyczaić i są praktycznie niewyczuwalne na oku.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Jeśli zdecydujemy się na soczewki tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne lub inną opcję wielorazowego użytku, trzeba pamiętać o bardzo dokładnej higienie szkieł. Przede wszystkim, wszelkich czynności dokonuje się dłońmi, które są czyste, ponieważ istnieje ryzyko infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Po zdjęciu, soczewkę należy bardzo dokładnie umyć specjalnym płynem, który jest sterylny. Po myciu, umieszcza się ją w higienicznym opakowaniu napełnionym takim właśnie płynem.

Pozostałe