ginekologInne 

Jakie badania można wykonać w ginekologa?

Doświadczone kobiety doskonale wiedzą, jaki zakres usług oferuje ginekolog. Jednak wśród nas nie brakuje też pań, które jeszcze nigdy nie były na wizycie w gabinecie ginekologicznym. Dlatego pojawia się wiele pytań z tym związanych, a jedno z nich dotyczy badań, jakie można wykonać. Ty również chciałabyś się tego dowiedzieć? W takim razie zajrzyj do poniższego tekstu, gdyż dostarczy Ci wielu przydatnych informacji!

Ginekolog – o kim dokładnie mowa?

Ginekolog to lekarz specjalista, który zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Tym samym jest to specjalista dbający o zdrowie kobiet i to w bardzo różnym wieku. Bardzo często pacjentami ginekologa są nie tylko dorosłe kobiety, ale również dzieci, czy nastolatki.

Wszystko tak naprawdę zależy od stanu ich zdrowia, czy problemów, z jakimi się zmagają. Ważne, że ginekolog to osoba po specjalistycznych studiach, która dysponuje szeroką wiedzą, odpowiednimi umiejętnościami oraz doświadczeniem. Co więcej, ginekologia jest też ściśle powiązana z położnictwem. Dlatego jego pacjentami bywają też kobiety w ciąży oraz świeżo upieczone mamy, czy nawet kobiety, które mają problemy z zajściem w ciąże lub pragną wdrożyć odpowiednią antykoncepcję.

Dowiedz się więcej na Mamiclinic.pl.

Gabinet ginekologiczny – jakie badania można wykonać?

W profesjonalnym gabinecie ginekologicznym można wykonać wiele różnych badań. Jednym z podstawowych jest badanie ginekologiczne, które odbywa się na fotelu ginekologicznym z wykorzystaniem wziernika. Narzędzie jest wsuwane do pochwy i pozwala specjaliście obejrzeć tarczę oraz części pochwowej szyjki macicy, czy pobrać wycinek do badania cytologicznego.

Alternatywą dla badania wziernikiem jest badanie per rectum, czyli przez odbyt i ono także pozwala obejrzeć szyjkę macicy. Oczywiście ginekolog może też zlecić wiele innych badań, w tym na przykład USG dopochwowe, czy badanie dwuręczne. W przypadku tego drugiego badania ginekolog może sprawdzić rozmiary i ruchomość macicy, czy przydatków. Jeśli pacjentką ginekologa jest kobieta w ciąży, to może zlecić wykonanie USG brzucha, czy badania prenatalne.

Najczęściej zalecanymi badaniami prenatalnymi jest biopsja kosmówki, czy amniopunkcja. Jakby tego było mało, to warto też wspomnieć, że ginekolog zajmuje się badaniami narządów płciowych. To w jego gabinecie można wykonać badania piersi i to nie tylko wtedy, gdy zauważymy u siebie niepokojące zmiany, ale również profilaktycznie, ponieważ to najlepszy sposób na zachowanie dobrego zdrowia.

Pozostałe