Inne 

Czym jest druk 3d?

Najprościej rzecz ujmując, druk 3d jest drukowaniem przestrzennym. Wykonuje się go przy pomocy specjalistycznych drukarek, które wykonują druk na podstawie projektu trójwymiarowego, najczęściej z programu CAD.

Z czego powstaje produkt 3d?


Drukowanie 3d wydaje się zupełną abstrakcją dla laików, dla dzieci natomiast może to być wzór sposobu na szczęście. Drukarka 3d może im się kojarzyć z możliwościami magicznego ołówka, który w wiekowej już bajce rysował pożądane przedmioty po to, aby bohater mógł z nich skorzystać w prawdziwym życiu. Poniekąd drukowanie 3d właśnie na tym polega. Ołówek zastępowany jest przez program do projektowania, a czary przez żywicę światłoutwardzalną, ABS, nylon, cz też carbon lub PLA.

Jak działa druk 3d?


Jest to metoda wytwórcza stosowana, która polega na nakładaniu materiału budującego produkt, warstwa po warstwie, aż do momentu wytworzenia docelowego przedmiotu. Warstwy są między sobą spajane selektywnie, a efekt nie ukazuje żadnej z nich, tworząc przedmiot jako jedną całość. Zgodnie z dostarczonym do drukarki projektem 3d.
Proces rozpoczyna się od określenia, co ma zostać wydrukowane. Najczęściej są to części zamienne przydatne w motoryzacji, ale nie jest to oczywiście regułą. Pierwszym sposobem jest drukowanie na podstawie otrzymanego projektu CAD, natomiast drugim – równie często stosowanym – jest skanowanie istniejącego przedmiotu w celu jego natychmiastowego skopiowania. Faktycznie działanie drukarki uzależnione jest od potrzeb klienta i możliwości specjalistycznego sprzętu. Zawsze wart udać się w miejsce z dobrymi opiniami, ponieważ druk 3d nie należy do usług najtańszych.

Pozostałe