Inne 

Jak poradzić sobie ze złamaniem kompresyjnym?

Jednym z trudniejszych do wyleczenia złamań, jest złamanie kompresyjne kręgów w kręgosłupie. Dochodzi do niego u wielu osób, jednak wiele przyczyn powstania go można skutecznie wyeliminować ze swojego życia. Wystarczy dbać o zdrowie.

Kto ma złamanie kompresyjne?

Największą grupą zagrożonych osób złamaniem kompresyjnym, są kobiety z osteoporozą. W wyniku choroby struktura kości, w tym kręgów w kręgosłupie, znacznie się pogarsza, a wówczas łatwo o każdy uraz. Innym jednak wyznacznikiem osób zagrożonych takim złamaniem, są wszystkie osoby uzależnione zarówno od papierosów, jak i innych używek. Osłabia to kości i wypłukuje składniki mineralne. Przyjmowanie niektórych leków jest również sporym obciążeniem dla kości i niektóre sobie z nimi nie radzą. Samo złamanie kompresyjne ma miejsce w momencie upadku lub silnego wstrząsu. Dotyczy dolnych partii kręgosłupa, chociaż nie jest to regułą. Jak łatwo się domyśleć, złamanie to może łatwiej spotkać każdego, kto ma słabsze kości. Dlatego każda choroba, genetyczna skłonność czy niezdrowy tryb życia, który prowadzi do osłabienia kości, może być pośrednią przyczyną złamania kompresyjnego.

Jak leczyć złamanie kompresyjne?

To bolesne i trudne złamanie odnosi się zazwyczaj do nagłych wypadków. Leczenie jest uzależnione od stopnia złamania i ogólnego urazu. Zdarza się, że wystarczy takie złamanie odpowiednio usztywnić, a objawy uleczyć farmakologicznie. Niestety zazwyczaj kompresyjne złamanie kręgosłupa kończy się na stole chirurgicznym, gdzie korzysta się z takich pomocy, jak chociażby śruby. Ważne jest, by trzymać się profilaktyki i dbać o stan swoich kości tak długo, jak się da.

Pozostałe